Číslování obuvi

Základem všech systémů číslování je délka chodidla měřená vestoje. Měří se délka od paty k nejdelšímu prstu. U nás je možné se setkat s těmito základními systémy:

  • Metrický milimetrový systém („Mondopoint“) – velikost obuvi odpovídá délce nohy měřené v milimetrech. Stupňování je po 5 mm.
  • Metrický centimetrový systém („s nadměrkem“) – vychází z rozdílu 1 cm mezi celými čísly velikostí, mezi půlčísly 0,5 cm. Velikost obuvi se určí, když se připočte k naměřené délce v centimetrech hodnota minimálního nadměrku (1cm). Délce nohy 16 cm (160 mm) odpovídá v tomto systému tedy číslo 17; 265 milimetrovému chodidlu pak 27 1/2.
  • Francouzský systém číslování (EURO) – nemá půlčísla. Interval mezi velikostmi činí jeden francouzský steh (6,66 mm). To znamená, že například pro nohu o délce 210 mm si zákazník musí koupit velikost 33, u 245 milimetrového chodidla pak velikost 38. V případě tohoto systému číslování je třeba znát i zemi původu výrobku, neboť např. italští výrobci mají francouzskou stupnici nastavenu jinak (nutno vybrat obuv o číslo větší).
  • Anglický systém – zakládá číslování na velikosti v palcích (inch). Rozdíl mezi půlčísly odpovídá 1/6 palce (cca 4,2 mm), mezi celými čísly pak 1/3 palce (cca 8,4 mm). Pro délku nohy 270 mm je tedy třeba žádat číslo velikosti 8.

Obecným zjednodušujícím trendem je rozšiřování užívání francouzského „EURO“ systému.

cisloBot